Dziecko przedwcześnie urodzone

Noworodek urodzony między 20 a 37 tygodniem życia to noworodek niedonoszony   zwany wcześniakiem. Im wcześniej rodzi się dziecko, tym bardziej niedojrzały jest jego organizm i tym słabiej dostosowany jest do życia poza ciałem matki.

Dzieci urodzone przedwcześnie niedojrzałość demonstrują w najbardziej podstawowych czynnościach życiowych – m.in.  pobieranie pokarmu, oddychanie, termoregulacja, zaburzenia odruchów, opózniony rozwój ruchowy, wiotkość lub spastyczność mięśniowa oraz opóżnienia w osiąganiu kamieni milowych.

Do optymalnego funkcjonowania całego mózgu potrzebna jest harmonijna współpraca pomiędzy lewą i prawą półkulą mózgu. Jeżeli połączenia nie są wytworzone pomiędzy jedną a drugą półkulą lub przewodnictwo jest zakłócone, wówczas impulsy nerwowe nie są przekazywane prawidłowo i dziecko najpewniej będzie miało kłopoty z osiąganiem kamieni milowych w jego rozwoju – kłopoty z raczkowaniem, chodzeniem, pisaniem, koordynacją ciała.

Systematyczne i specyficznie dobrane do potrzeb  dziecka zabiegi rehabilitacyjne „udrażniają” przewodnictwo pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu oraz wspierają procesy tworzenia się zintegrowanych wzorców ruchowych. Terapia stosowana przez

Do Szkoły, Gotowi...Start! przynosi znakomite rezultaty. Zadzwoń i umów się na wizytę w Twoim domu..

Fundacja „Wcześniak” Rodzice  - Rodzicom, Instytut Matki i Dziecka (13.11.2012) wskazuje, że:
  • wcześniaki są najliczniej spotykaną grupą wśród dziecięcych pacjentów
  • konsekwencją wcześniactwa w póżniejszych latach mogą być trudności w uczeniu się, zaburzenia ruchowe, zaburzenia mowy, mózgowe porażenie dziecięce, deficyty sensoryczne, niewydolność układu krążenia, cukrzyca i alergie.
  • w Polsce rodzi się rocznie 314,000 dzieci, z czego 6.7% przedwcześnie, czyli rocznie jest około 21,000 dzieci przedwcześnie urodzonych
  • w Unii Europejskiej rodzi się rocznie 500,000 wcześniaków